Seval Sarıbaş Karaman Anaokulu Taş Boyama Etkinlik Planım
TAŞ BOYAMA UĞUR BÖCEĞİM
Etkinlik Türü:
Fen, Sanat, Matematik( Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELER
Bilişsel Gelişim
Kazanım 5: Nesne veya
varlıkları gözlemler(Nesne/varlığın şeklini söyler. Nesne/varlığın büyüklüğünü
söyler. )
Kazanım 11: Nesneleri
ölçer. ( Ölçme sonucunu tahmin eder. Ölçme sonucunu söyler.)
Dil Gelişimi
Kazanım 2: Sesini uygun
kullanır.(Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/şarkı
söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.)
Kazanım 8: Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla
ifade eder.( Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.)
Sosyal Duygusal Gelişim
Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.(
Nesneleri alışılmışın dışında kullanır.Özgün özellikler taşıyan ürünler
oluşturur.)
Kazanım 7: Bir işi ya da
görevi başarmak için kendini güdüler.(Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba
gösterir.)
Kazanım 13: Estetik
değeri korur.(Çevresini farklı biçimde düzenler.)
ÖĞRENME SÜRECİ
• Çocuklarla birlikte
bahçeden toplanan farklı büyüklükteki taşlar sınıfın ortasında bir araya
getirilir.
• Çocuklara taşlar ile ilgili sorular sorulur. “Taşlar nasıl oluşur? Çevremizde neler taştan yapılmıştır? Siz taştan neler yapmak isterdiniz? vb.”
• Çocukların cevapları dinlenir. Onların sorusu olup olmadığı sorulur. Varsa sorularına cevap verilir.
• Çocuklardan toplanan taşları incelemeleri istenir. Eline aldıkları taşların ağırlığına, yüzeyine ve şekline dikkat etmeleri söylenir.
• Çocuklardan taşları elleriyle tartmaları ve ağırlıklarını tahmin etmeleri istenir. Tahminler söylendikten sonra taşların hangilerinin ağır hangilerinin hafif olabileceğini bir terazi yardımıyla bulunabileceği belirtilir.
• Basit terazi oluşturulabilmek için sınıfa iki tane kap getirilir. Öğretmen basit bir terazi oluşturur (Elbise askısı, çubuk vb.). Basit terazinin bir kefesine öğretmen tarafından taş konulur. Çocuklardan diğer kefesine sıra ile taşlarını koymaları istenir. Basit terazi düzeneğinin hareketlerini gözlemlemeleri istenir.
• Terazinin hareketine göre kaplardaki taşların ağırlığı hakkında çocukların fikri alınır.
• Çocuklara taşlar ile ilgili sorular sorulur. “Taşlar nasıl oluşur? Çevremizde neler taştan yapılmıştır? Siz taştan neler yapmak isterdiniz? vb.”
• Çocukların cevapları dinlenir. Onların sorusu olup olmadığı sorulur. Varsa sorularına cevap verilir.
• Çocuklardan toplanan taşları incelemeleri istenir. Eline aldıkları taşların ağırlığına, yüzeyine ve şekline dikkat etmeleri söylenir.
• Çocuklardan taşları elleriyle tartmaları ve ağırlıklarını tahmin etmeleri istenir. Tahminler söylendikten sonra taşların hangilerinin ağır hangilerinin hafif olabileceğini bir terazi yardımıyla bulunabileceği belirtilir.
• Basit terazi oluşturulabilmek için sınıfa iki tane kap getirilir. Öğretmen basit bir terazi oluşturur (Elbise askısı, çubuk vb.). Basit terazinin bir kefesine öğretmen tarafından taş konulur. Çocuklardan diğer kefesine sıra ile taşlarını koymaları istenir. Basit terazi düzeneğinin hareketlerini gözlemlemeleri istenir.
• Terazinin hareketine göre kaplardaki taşların ağırlığı hakkında çocukların fikri alınır.
“Uç uç böceğim… Annen sana… Terlik papuç
alacak” tekerlemesi söylenir.
• Çocuklar çalışma masalarına yönlendirilir.Masalardaki boya ve fırçalar kullanılarak getirdikleri taşlarla “Uğur Böceği” yapacakları belirtilir. Nasıl yapacakları çocuklara anlatılır.
• Çocukların boyadıkları uğur böceklerini sınıfın uygun bir bölümünde kendilerince güzel, uyumlu, estetik bir düzenleme yapmaları istenir.
• Çocuklar çalışma masalarına yönlendirilir.Masalardaki boya ve fırçalar kullanılarak getirdikleri taşlarla “Uğur Böceği” yapacakları belirtilir. Nasıl yapacakları çocuklara anlatılır.
• Çocukların boyadıkları uğur böceklerini sınıfın uygun bir bölümünde kendilerince güzel, uyumlu, estetik bir düzenleme yapmaları istenir.
MATERYALLER
Çeşitli taşlar, iki tane
kap, ip, fırça, boya
SÖZCÜKLER
Taş, kap, terazi, kefe,
estetik, terlik, papuç
KAVRAMLAR
Ağır- Hafif
AİLE KATILIMI
• Ailelere çocukları ile
birlikte evde de taşları kullanarak farklı çalışmalar yapabilecekleri
söylenebilir.
DEĞERLENDİRME
• Taşlara dokunduğunuzda
neler hissettiniz?
• Elindeki taşın yüzeyi nasıldı?
• Elindeki taşın şekli sence neye benziyor?
• Elimizdeki taşlar ile nasıl bir oyun oynayabiliriz?
• Oynadığımız oyunda neler hissettin?
• Boyadığınız taşları ne olarak kullanmak istersiniz?
• Çevremizde taş kullanılarak yapılmış neler görüyorsunuz/biliyorsunuz?
• Elindeki taşın yüzeyi nasıldı?
• Elindeki taşın şekli sence neye benziyor?
• Elimizdeki taşlar ile nasıl bir oyun oynayabiliriz?
• Oynadığımız oyunda neler hissettin?
• Boyadığınız taşları ne olarak kullanmak istersiniz?
• Çevremizde taş kullanılarak yapılmış neler görüyorsunuz/biliyorsunuz?
UYARLAMA
ÖĞRENME
SÜRECİ
Yorumlar
Yorum Gönder